Alkohol káros hatásainak és a fogyasztás jogszabályi környezetét megismerő program (verseny) - Beremend

A program célja a megelőzés a fiatalkorúak védelme érdekében. Felhívjuk a figyelmet a fiatalok és a fiatal felnőttek számára az alkoholfogyasztás veszélyeire, és az abból következő esetleges jogi következményekre is (ittas vezetés). Fontos, hogy a program ne csak a lehetséges fiziológiai, avagy jogi következményeket vetítse előre a fiataloknak, hanem tanácsokkal is ellássa őket: milyen megelőzéssel tudják minimalizálni a rossz események bekövetkeztét. A program elsősorban a hétköznapi élethelyzetekből adódó helyzetekre kíván rávilágítani, és ebből kiindulva ad a résztvevőknek megoldási javaslatokat. A tervezett projektelem közvetve, mint ez idáig nem elérhető szolgáltatás, javítja a településen elérhető közszolgáltatások színvonalát.

  1. Az alkohol és az egészség, előadó: Dr. Peitl Emőke

Az alkohol, a minimális mennyiségtől eltekintve, egy azonnali mérgezési tüneteket rendelkező és hosszú távon visszafordíthatatlan egészségkárosodást okozó méreg. Orvosi szempontból jelenleg a legelterjedtebb és sajnálatos módon mégis legálisan, szinte korlátozások nélkül forgalmazott veszélyes, gyakorta halálos kimenetelű károkat okozó drog. Beszélnek, az un. jótékony hatásairól, de ez téves-pl. a vörösbor különösen gazdag rezevatrolban, antioxidánsokban, biflavonoidokban és polifenolokban. Ezek az anyagok valóban értágító és gyulladáscsökkentő hatásúak, de a természetben máshol is fellelhetők.

A felszívódás már a gyomorban megkezdődik, de a bevitt alkohol nagy része a vékonybél falain keresztül kerül át a vérbe. Ha egyszerre nagyobb mennyiségű alkohol kerül a szervezetbe a máj nem képes hirtelen az összeset lebontani, ezért bizonyos százalékban a vérben marad. A már rövidtávon fellépő negatív hatások nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztás esetén hamar jelentkeznek. A vérbe kerülve az alkohol minden szervünkhöz eljut, így a központi idegrendszerbe is, ahol leginkább kifejti hatását. A hatások leginkább a kisagyi terület, illetve a hipotalamusz egyes magjainak működését befolyásolja. A kisagynak rendkívül fontos szerepe van a koordinált, finom mozgás kialakításában, így az ittas állapot első tünetei közt jellemző a mozgás ügyetlensége, szervezetlensége, a kézremegés.  Már egy ital is hatással van az alapvető motoros képességekre, rontja a helyzetmegítélést, és megnöveli a reakcióidőt. Ugyanakkor megnöveli az önbizalmat, és ez által könnyen alábecsülhetjük az alkohol vezetői képességekre kifejtett negatív hatásait.

Mivel a programon a női résztvevők száma magasabb volt így a doktornő fontosnak találta kiemelni, hogy a nők szervezete érzékenyebb az alkoholbevitelre. Ennek egyik oka, hogy a nők alapvetően alacsonyabb növésűek, kisebb a testtömegük, és a sejtjeik víztartalma is alacsonyabb. A nőknél a véralkohol-koncentráció hamarabb eléri a csúcspontot, viszont lassabban csillapodik, tehát a női szervezetekben a méregtelenítés lassabban zajlik.

  1. Az alkoholizmus, mint betegség:

Igen régi időkre visszamenőleg ismert a túlzott mértékű alkoholfogyasztás veszedelmessége.

A magyar lakosság 10 százaléka absztinens, azaz nem fogyaszt alkoholt. 80 százalék szociális ivó, vagyis alkoholfogyasztása alkalomszerű, kulturált. 10 százalék viszont bizonyíthatóan alkoholfüggő!

Számos vizsgálat támasztja alá, hogy az addikcióra (függőségre) való hajlam bizonyos mértékben genetikailag is meghatározott.

De a rendszeres alkoholfogyasztás akár egyetlen részegség nélkül is függőségéhez vezethet. A szenvedély kialakulásának különféle hatásai mellett nem elhanyagolható a véletlenszerű események szerepe sem, tehát a betegek kórelőzményét nem lehet kizárólag előre gyártott sémák alapján megítélni.

A központi idegrendszerre gyakorolt hatása miatt könnyen kialakulhat a lelki függőség, amely a jutalomközpont fokozott dopamintermelése okoz, ha az adott személy ebben leli örömforrását. A fizikai függést a receptorok számának csökkenése okozhatja, amely az alkohol gátló hatásának köszönhetően valósul meg. Rendszeres alkoholfogyasztóknál pl. vitaminhiány alakulhat ki. Ennek oka lehet az egyoldalú, illetve hiányos táplálkozás, továbbá, hogy az alkohol gyorsítja egyes vitaminok lebomlását és kiürítését a szervezetből. Hosszú távon pedig az alkoholfogyasztás állandó elváltozásokat válthat ki: szívizom elfajulás, hasnyálmirigy gyulladás, alkoholos polyneuropathia.

Megvonási tünetek: izzadás, szapora szívverés, tremor (reszketés).

Alkoholfogyasztás: ”alkalmanként- társaságban-keveset”

  1. Szünetben a jelenlévőket meghívtuk egy kis frissítőre és sajtos kiflire. Az elfogyasztása után Tóth Sándor rendőr főtörzs zászlós következet, hogy megismertesse a jelenlévőkel az alkoholfogyasztás jogszabályi következményeit.
  2. Egy fiatalkorú, ha alkoholt fogyaszt, pontosan akkor teszi azt, amikor a fizikai és pszichológiai érésének folyamata zajlik. Életük olyan szakaszában történhet ez, mikor legyőzhetetlennek, lázadónak érzik magukat, vagy amikor önnön függetlenségüket igyekeznek kinyilvánítani. Amikor ehhez az állapothoz még alkoholos befolyás is vegyül, a gátlások csökkennek, az ítélőképesség romlik, mindez fokozott kockázatvállalást eredményezhet. Mindebből súlyos, akár életveszélyes problémák is kialakulhatnak. Ha egy 18 év alatti fiatal alkoholt fogyaszt, saját érdekében igyekezzünk ezt megakadályozni. A világ legtöbb országában a törvény szigorúan szabályozza, hogy mi az a minimális korhatár, amikortól valaki alkoholt vásárolhat és fogyaszthat. Magyarországon ez 18 éves kort jelent, de az Amerikai Egyesült Államokban például a korhatár jóval magasabb, 21 év, míg Németországban már 16 éves kortól lehet sört és bort fogyasztani, de égetett szeszesitalt szintén csak 18 éves kor után. Minden országban az adott törvényeknek megfelelően kell viselkednünk, így külföldi utazás alkalmával ne lepődjünk meg, ha 18 éves korunk ellenére sem szolgálnak ki alkohollal. A körülményektől és az országtól függően a törvény megszegését komoly bírságokkal, a jogosítvány elvételével, sőt akár börtönnel is büntethetik.

Magyarországra vonatkozik a 18. életévét be nem töltött személyt tilos kiszolgálni alkohol tartalmú szeszes itallal. Amennyiben ez megvalósul, az illetékes családsegítő szolgálatnak jelzőrendszeren keresztül jelenti a fiatalkorú személlyel kapcsolatos problémákat. Egyéb társ szervek is eljárást kezdeményezhetnek a kiszolgáló, szórakozó hellyel szemben.

  1. 18. életévét betöltött személy (felnőtt) legálisan megvásárolhatja az alkohol tartalmú szeszes italokat. A felnőtt személy sérelmére elkövetett magánindítványra üldözendő cselekménnyel kapcsolatban ittasságából kifolyólag nem nyilatkozhat. pl: könnyű testi sértés vagy becsületsértés.

A büntetőtörvénykönyv ide vonatkozó része szerint ittas járművezés elkövetésén tetten ért személy külön szankciórendelet sújtja, mivel Magyarországon zéró tolerancia van. Ugyanez vonatkozik a nem gépi járművek vezetésére, azonban a szankciók egy meghatározott értéktől lépnek érvénybe.

Nullát meghaladó érték 0,15mg/L 30.000.-,0.15-0.25 mg/L 100.000.- ez közigazgatási birság, 0.25mg/L fölött bűncselekménynek minősül és büntető eljárás indul meg ellen és a helyszínen a vezetői engedély elvételre kerül. 

Szeszes ital fogyasztás szabálysértés vagy bűncselekmény elkövetése során nem mentesít a büntetés alól, sőt akár súlyosbító körülmény is lehet.

A tájékoztató során az elhangzottakat az előadó az életből merített példákkal támasztotta alá.

Az előadó egy 5 kérdésből álló tesztlapot osztott ki a jelenlévőknek . A helyes válaszok megadása után egyenként át is beszéltük a kérdéseket és nagy öröm volt, ha valakinek sikerült a helyes választ bekarikázni. Ez a közös munka a résztvevőket kicsit feloldotta.