Drogprevenciós előadás és klubfoglalkozások - Kistapolca

Drogprevenciós előadás és klubfoglalkozások - Kistapolca

 

A polgármesteri köszöntőt követően Gavallér Istvánné pedagógus és mentálhigiénés szakember tartott előadást.

Ezt követően Gavallér Istvánné pedagógus és mentálhigiénés szakember tartott előadást. Elmondta, hogy sokan hatékony drogmegelőzésre tett kísérletek kudarcot vallottak a múltban.
A korábban elsődlegesen alkalmazott módszer az "elrettentési taktika" volt. Ez egy arra tett erőfeszítés volt, hogy a fiatalokat elriasszák a drogoktól - ez azonban sohasem működött.
Nagyon fontos a gyerekek nyelvén beszélni, tapasztalatokat megosztani és a kábítószer használatról egy igen valóságos képet festeni. Nem csak azt mondjuk a gyerekeknek, hogy "Mondjatok nemet!", hanem el kellene érni, hogy önmaguk jussanak erre a következtetésre.
A szenvedély erős, valamilyen cselekvésre ösztönző érzelem, vágy, önkéntelen törekvés. Ezt a cselekvést örömmel végezzük, elmaradása hiányt okoz. Erős érzelmi hatás követi, mindennél fontosabbá válhat számunkra. Az ember egyébként is szokások erdejében éli életét, és ragaszkodik ahhoz, ami számára jó. Hozzászokik ételekhez, eszközökhöz, kényelemhez vagy éppen kényszerű kényelmetlenségekhez, és szokásai alapján választ, cselekszik. A szokások célszerű dolgok, de csak addig, amíg segítik a hétköznapokat, és nincsenek az egyén kárára.  A szenvedély felfokozott intenzitása megfelelő energiával vértez fel bennünket a nehezebb időszakok harmonikus megélésére. A szenvedélyek, függőségek alapvetően kétfélék lehetnek: kémiai addikciók (alkohol-, drog-, nikotinfüggőség), továbbá viselkedéses vagy anyag nélküli addikciók (játékszenvedély, munkamánia, kóros vásárlás, kleptománia, internetfüggőség, stb.) Léteznek hasznos (pozitív) szenvedélyek: olvasás, gyűjtés, kézimunka, barkácsolás, természetjárás, sportolás, szeretet, önmegvalósítás, család, hit, meditáció stb.

Káros szenvedélyek: egészségkárosodást okoznak, szenvedélybetegségek alakulnak ki. A titok az egyensúlyban rejlik, minden szenvedélyesen végzett tevékenység lehet építő, csak a túlzásba vitel, és az egyensúly eltolódása vezet szenvedéshez. A szenvedélybetegségek felosztását két csoportba osztotta: I. Kémiai szerek által kiváltott függőségek esetében a konkrét cél a kémiai anyag megszerzése, elfogyasztása. Ide tartoznak a drogok (heroinizmus, kokainizmus, amfetaminizmus);az alkoholfüggőség, a dohányzás vagy nikotin-függőség és a  gyógyszerfüggőség. II. Viselkedéses függőségek az impulzuskontroll és az érzelemszabályozás zavarai. Ide sorolta a kóros játékszenvedélyt (a kontroll nélküli szerencsejáték, mely teljes vagyonvesztést idézhet elő), a kényszervásárlást (a feszültség levezetésének és az örömszerzésnek egyetlen módja a vásárlás), a munkaalkoholizmus. (a boldogság és siker egyedüli forrása a munka), a számítógép-internetfüggőséget (menekülés a valós élettől, személyes kapcsolatoktól, felelősségtől), a társ és kapcsolati függőséget, az evési zavarokat (Bulímia, Anorexia), az édességek korlátlan fogyasztását (elhízás, fogszuvasodás, cukorbetegség) és a televízió függőséget. Szerinte a szenvedélybetegséggel küzdők lelkiállapotuk kiegyensúlyozott működéséhez, boldogságérzetéhez, mesterséges örömszerzők által kiváltott boldogsághormonokat vesznek igénybe. Ezáltal kezdetben a szerhasználat öngyógyító szerepet tölt be.

Az előadás részeként felsorolta a drogok fajtáit, felsorolta a legális (boltban vásárolható) és illegális (fogyasztása, tartása törvénybe ütközik) drogokat. Elmondta a drogok testre, elmére és gondolkodásra gyakorolt hatásait. Külön kitért a droghasználat és terjesztés törvényi szabályozására. Felolvasta a Büntető Törvénykönyvből („drogtörvény”) ide vonatkozó paragrafust. „ Aki a hatósági előírások megszegésével kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, onnan kivisz, az ország területén átvisz, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.(2) Aki a hatósági előírások megszegésével kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.” Kitért arra hogyan kezdődik a függőség és mi lehet ennek az oka?

Az előadás végén személyes tapasztalatokat osztott meg az előadó és a segítője a droghasználat veszélyeiről. Az előadó elmesélte, hogy volt egy fiú, akinél a szülők nem figyeltek rá és kisiklott az élete. A drogokhoz fordul, minden létező butító szert elfogyasztott, amihez hozzá tudott jutni. Jelenleg olyan állapotban van, hogy sétálgat és beszélget a fákkal, madarakkal. Felhívta a figyelmet, hogy a szórakozóhelyeken nagyon figyeljenek oda, hogy csak a saját magunk által kibontott italt igyuk meg. Elmesélte, hogy a barátainak a gyereke elment egy szórakozóhelyre, valamit belecsempésztek az italába és hajnalban egy közterületen ébredt, nem emlékezett semmire. A segítő saját családi tragédiáját osztotta meg a résztvevőkkel, ami halállal végződött.

Zárásként az elhangzott anyagból totót töltöttek ki a résztvevők.

12 órakor 5 perc szünet következett, ahol a résztvevők pizzát, kávét és italokat fogyaszthattak.

A frissítő után játékos vetélkedőn vehettek részt az ott jelenlévők, melyet Gavallér Istvánné vezényelt le. Az első játék, hogy a csoportból megkértünk egy részvevőt, hogy tegyen, úgy a mintha egy bulin lenne. Minden vágya, hogy kipróbálhassa a cigarettát. A többieket megkértük, hogy minden rábeszélő képességükkel vegyék rá, hogy ne dohányozzon. (büdös leszel- majd megfürdök; büdös lesz a szád- rágózók; csúnyaságok vannak a dobozon- belerakom egy szép tokba, inni is fogsz mellé- jobban érzem magam). A második része, hogy a résztvevőnek kellett rábeszélni a többieket, hogy gyújtsanak rá. Nagyon jó meggyőző erőre és kisugárzásra van szükség, hogy csoportokat rábeszélj dolgokra.

Mindenkinek fel kellett egy lapra írnia öt olyan tulajdonságot, amit szeret magában! (megjelenéssel, személyiséggel, az ügyességgel kapcsolatosak), majd félretenni. Felragasztottunk egy üres lapot minden résztvevő hátára. Szabadon mozogva mindenkinek rá kellet írnia azokat a tulajdonságokat, amelyeket viselőjében a legjobban kedvel. A végén összehasonlítottuk a saját és a többiek által felírt listát.

A résztvevők választhattak az alábbiak közül: egészség, hírnév, szerelem, barátság, család. Mindenki rálépett a választott szigetre, és megindokolta, miért azt választotta!

Az utolsó játék a postás-játék volt. A három mondat, ami eredetileg meg volt adva: „Az ital butít és nyomorba dönt.” „A dohányzás káros az egészségre és halált okoz!” „A kábítószer tudatmosósító szer. „ Az utolsó részvevő a láncba mindhárom alkalommal nagyjából vissza tudta adni az eredeti mondatot.

Gavallér Istvánné arra kérte a résztvevőket, hogy igyekezzenek megtalálni életünkben azokat a természetes örömforrásokat, amelyek saját magunknak és a környezetünknek is boldogságot okoznak. Mondjanak nemet a drogokra!

Az előadás 13 óra 15 perckor ért végett.