Gazdálkodj okosan - Önálló életvitelre képessé tevő programok - Beremend

  1. Felelősség és Pénz:

Kondor Zsoltot a Hungári Takarék Bátaszéki fiókjának vezetőjét kértük fel, hogy tartsa meg az előadást.

A pénz fogalma: Pénz minden olyan meghatározott értékkel bíró tárgy, amely a kereskedelmi forgalomban hosszabb-rövidebb ideig, mint állandó fizetési eszköz használatos, amelynek átadásával dolgokat lehet megvásárolni, illetve adósságokat törleszteni. Tehát ahhoz hogy éljünk, és ki tudjuk fizetni a számláinkat és ételt tudjuk venni pénzre, van szükségünk.

A felelősség fogalma: Kitartó okozás, elszánt törekvés egy cél elérésére az ellentétes vagy eltérítő külső hatások ellenére is. A saját magunkra vonatkozó tudatos elképzelésünk, hogy kívánt, ésszerű hatást okozunk, érünk el; egy cél elérésében közreműködőként részt veszünk; egy helyen jelen vagyunk úgy, hogy a dolgok ottani alakulására hatunk. Azért tudunk felelősséget vállalni, aminek azonosulunk a céljával, ismerjük a hatását, és amihez értünk is.

Nagyon sok esetben haljuk, hogy felelősséggel bánik a pénzzel. Mit is jelent ez? A kemény munkával megkeresett pénzét szigorú számadás mellet pontosan csak arra költi, amire szüksége van. Extra kiadásokat csak akkor engedélyez, ha feltétlenül szükséges vagy befektetést lát benne, ami a későbbiekben hasznot eredményez. Egyszerű példa egy családapa esetében csak azért nem vesz meg egy szerszámot, hogy legyen, de ha munkaidő után a szerszám segítségével extra bevételre tesz szert, akkor az befektetés.

Nézzünk egy másik példát itt egy fiatal egyedül álló férfi, aki még a szüleinél lakik. Minden hónap elején megkapja a fizetését, ebből adhat a szüleinek, hogy besegítsen a számlák fizetésébe, vagy ha a szülők ezt nem kérik, akkor félre is rakhatja ezt az összege. Ez felelősség teljes gondolkodás. De mi van akkor, ha úgy gondolja ez csak az ő pénze ezért ő dolgozott meg és arra költi, amire csak akarja. Sajnos ez utóbbi azt fogja eredményezni, hogy nem fogja tudni beosztani egész hónapban a pénzét. Nem érez nyomást, ha hónap közepén elfogy a pénze, hiszen a szülők megteremtik a mindennapok feltételét (étel, villany, víz, fűtés). Menjünk tovább, a fiatal férfi megnősül, és önálló életet kezd, hónap elején megkapja a fizetését és itt már neki önállóan kell a számlákat befizetni és a mindennapi ételt megvenni. Ha ugyanúgy gondolkodik továbbra is, hogy a megkeresett munkabér csak az övé akkor nagy bajban lesz, mert hó közepén elfogy a pénze. Ez annak a folyamatnak ez első szakasza mikor családok menne csődbe, eladósodnak. Ez nem felelősségteljes gondolkodás. 

3.)  Háztartásban a pénz beosztása:

       És már el is érkeztünk a következő témánkhoz a pénz beosztásához egy háztartásban.  A háztartás azoknak a személyeknek az az összessége, akik függetlenül bármilyen rokoni viszonyoktól, kapcsolatoktól jövedelem és fogyasztói közösséget alkotnak. Életükkel, életvitelükkel felmerülő költségeket részben vagy egészben együtt, közösen viselik. A háztartásunk költségvetésének legegyszerűbb nyomon követése a kockás papír, erre a papírra két függőleges oszlopot készítünk az egyik lesz a bevételi oldal a másik a kiadási. Minden hónapban elkészítjük, felírjuk rá hogy az adott hónapban mennyi a család bevétele és mennyi a kiadása. Bevételi oldalra kerülnek a munkabérek, ha van családi pótlék, segélyek, stb. Kiadási oldalra elsősorban a befizetésre váró számlák, hiteltörlesztés, és minden más, amiért pénzt adtunk ki. Így pontosan fogjuk látni, hogy mennyiből gazdálkodhatunk. Mi van akkor, ha a kevesebb a bevétel, mint a kiadás? Mik a teendők?  Első körben nézzük meg, tudjuk-e a bevételt növelni. Többlet munkavégzés vagy tulajdon, erőforrás hasznosítása (ha eladás, akkor csak egyszeri nagyobb összegű bevétel, de ha van lehetőség a bérbeadásra az rendszeres havi bevétel). Hogyan tudjuk a kiadásainkat csökkenteni?  Miről tudunk lemondani, mit lehet olcsóbb megoldással kiváltani, vagy mi az, amit magunk meg tudunk csinálni.  A családi költségvetés megtervezése természetesen az adott családtól függ, de a pénzügyek ellenőrzésében mindenkinek segít a havi és éves költségvetés összeállítása, és a valós kiadások és bevételek vezetése.

Szünetben a jelenlévőket meghívtuk egy kis frissítőre és sajtos kiflire.

 

    5.) Hitel:

          A hitel egy olyan pénzügyi művelet, amelynek során a hitelező lemond az áru, szolgáltatás azonnali kifizetéséről, vagy közvetlenül pénzt ad az adósnak, aki a hitelszerződésben foglalt határidőre kifizeti a megállapodott összeget, azaz a tartozását.

Hitelt leggyakrabban bankok nyújtanak. A banki hitel jellegzetessége, hogy megszületésekor új pénz jön létre. Minden bank a hitelnyújtás során új pénzt hoz létre adósság formájában, a résztartalékos szabályozás (a jegybank hatásköre) alapján. Ez a pénz nem a banké, viszont a bank számára kamatot kell fizetni érte. A hitel visszafizetésekor a pénz megszűnik. Ezért a jelenlegi monetáris rendszer sajátossága, hogy működésének alapfeltétele, a folytonos gazdasági növekedés mellett (ami a kamat fedezetéhez szükséges), hogy a gazdasági szereplők jelentős hányada folyamatosan el legyen adósodva.

A hitel a pénzintézet által üzletszerűen (díjak, kamatok és egyéb költségek fejében) adott pénzösszeg, melyet az adós (az esetek túlnyomó többségében) részletekben köteles visszafizetni. Hitel igényelhető előre meghatározott céllal (áruvásárlás, ingatlanvásárlás), vagy cél nélkül (szabad felhasználás) is.

Pénzt leggyakrabban a bankok hiteleznek, magánszemélyeknek vagy cégeknek. A magyar jogszabályok meghatározzák, hogy milyen keretek között, és mely pénzintézetek adhatnak hitelt kamatra. A pénz felhasználásának módját a hitelező ellenőrizheti, kikötheti (például csak lakásvásárlásra használható fel). A bank a szerződésben rögzített összeget készpénzben az adós rendelkezésére bocsátja, vagy jóváírja számláján. Ezek a hitelek lehetnek személyi hitelek vagy reálhitelek.

Egy hitel felvételét igen alaposan meg kell gondolni. Vannak olyan helyzetek, amikor nincs más választásunk és rákényszerülünk, de akkor is felelősséggel tegyük, mert minden hónapban elő kell teremteni azt a plusz bevételt, amivel a hitelt törleszteni, tudjuk. Sokan nem gondolják ezt végig és abba hibába esnek, hogy nem tudják törleszteni és akkor jön a sok felszólítás és a végrehajtó. Vannak megoldások, amelyek segíthetnek esetleg havi összeg mértékének csökkenését érhetjük el, de egyet mindenkinek tudnia kell, hogy a felvett összeget a bank kamatostul beszedi.

A meghívottak többsége rendelkezik valamilyen hitellel, így a legtöbb kérdés a hitellel volt kapcsolatos. Mint például: Az adósság rendezés? Deviza hitel átváltása forint alapúra előnyei, hátrányai? Részletfizetési haladék kérelme, beadásának formája és, hogy van-e erre lehetőség? Ha másik banknál veszünk föl kölcsönt, akkor számlát is kell nyitni?

A kérdések alapján jó választás volt a banki szakember.