Helyi nemzeti etnikai és kisebbségi kultúrát bemutató program - Kásád

Szakmai programhoz való kapcsolódás: A rendezvény célja, hogy a településeken élő nemzetiségek megfelelő bemutatkozási lehetőséghez juthassanak. Kásád régen teljesen sokác nemzetiségű település volt. Mára már vegyesen épül fel, élnek itt magyarok, cigányok és még szép számban horvát nemzetiségűek is. A sokác hagyományokat ápolja a falu így fontosnak tartjuk a helyi gasztronómia és kultúra bemutatását. Ezáltal hozzájárulunk a nemzetiségi hagyományok megélésének lehetőségéhez és biztosítjuk, hogy a fiatalabb generáció is ismerje azokat.

 

 A rendezvényt 16 órakor a Polgármester köszöntőjével nyitottuk meg. Ezalatt a kásádi lakosok a már előre kiosztott meghívók mellé küldött ebédjegyekkel igénybe vehették a számukra főzött vad- és birka pörköltet. A sokácok gasztronómiai hagyományai közé tartozik a birka mint sülve,mint főve. A pörkölteket főt krumplival tálalták.

 

A köszöntőt követően Gyurity István színész, énekes lépett színpadra. Szabadúszó művészként Budapesten él, ahol színi iskolát végzett. A pécsi Horvát Színház tagja, 10 évig pedig az Operettszínház művésze volt. Ismert a magyarországi horvátok körében és nálunk sem először lépett színpadra. A közönség nagy szeretettel fogadta. István musical részleteket énekelt magyarul és horvátul is valamint ismert slágereket. Horvát származása köti a sokác néphez és hagyományokhoz. Nem csak a magyarok, de a horvátok körében is közismert és elismert személy. Életútja példamutató településünk lakóinak.  

                   

Ezt követően a plakátunkon feltüntetett meglepetés fellépők következtek. A falu régi tánc csoportját láthatta a közönség, újra összeállt a kásádi Dola Hagyományőrző Néptáncegyüttes. Tagjai régi valamint új tanítványokból tevődik össze. Gyerek csoportunk mellett felnőttjeink is készültek egy-egy rövid bemutatkozó tánc csokorral (Jabuke,Adame,Pacici,Kukunjesce,Kolo), amikkel bemutatták a sokác nemzetiségre jellemző táncokat, mellyel célunk volt, hogy a rendezvényen résztvevők megismerjék őket, és egy jó példát mutassanak a fiataloknak.  Van még mit tanulni, de mind a gyerekek mind a felnőttek lelkesedése nagy, így bizakodva néznek a jövő felé és igyekeznek majd szép eredményeket elérni és minél több fellépésen részt venni. A falubeliek közül többen is megkönnyezték műsorukat, hiszen annak idején fiaikat és lányaikat, most pedig unokáikat is láthatták tündökölni a színpadon hagyományőrző, rég múltat felidéző népviseletben.

 

Táncosaink után a Pacsirták együttes műsorát láthattuk. Ők két fiatal hölgy mulatós zenei formációja, a zenekar 2006-ban alakult és ma már állandó szereplői a televízió zenei csatornáinak. A lányok fergeteges műsort adtak elő. A közönség hangos tapssal és füttyszóval éljenezte őket, hiszen a magyar nóták mellett horvátul is énekeltek a hölgyek, ami nagy meglepést okozott az ide érkező vendégeknek. Vissza is tapsolták a csapatot egy utolsó, ráadás énekre. Elmondták, hogy egyikük horvát rokoni ággal is rendelkezik (az apukája horvát nemzetiségű), így a fellépésük után beszélgettek a sokác kultúráról, mesélt arról, amiket a rokonai mondtak neki.

  

Kell egy kis nevetés, egy kis jókedv a mai rohanó mindennapokba. Következő előadónk  zenés humorista, parodista. 15 éves kora óta az élete középpontjában a zene és a humor áll. Rengeteg zenekarban közreműködött énekesként, gitárosként és basszusgitárosként, és megszállottan gyűjtögette és hallgatta a zenéket mindenféle stílusban. A jókedvről Polgár Péter gondoskodott a következő fél órában. Peti írt egy humoros kis előadást a sokácokról, amit rendezvényünkön elő is adott. Belefűzött egy korábbi horvátországi nyaralós kis történetet is. Mindenki énekelte Peti slágereit és nevetve köszöntek el tőle.

  

A humoros előadás alatt az utcabál zenélésére felkért zenekar felpakolt a színpadra. Amíg hangoltak a fiúk a Kultúrház parkolójában egy fantasztikus és nagyon látványos tűz zsonglőr bemutató vette kezdetét. 2015 januárjában alakult a csapat. Folyamatos fejlődés mellett 2017-ben új lendületre kapva immáron országszerte Szikrázó Tűz néven szórakoztatják a közönséget. Nevükhöz híven a bemutatóik során az emberek ősi vágyát váltják valóra, megzabolázzák és az akaratuk alá hajtják az éltető és pusztító tüzet. A hagyományaink és rendezvényünk tiszteletére, csak nekünk horvát népzenére alakították koreográfiájukat, ami nagy meglepetést okozott mindenkinek.

 

Bemutatójuk után kezdetét vette a vízi- és tűzijáték, ami folytatta az előzőleg elindított sokác népzenei stílusunkat. Működése a következő volt: Ez egy hatalmas „medence”, melyben egy bonyolult csőrendszer biztosítja a vízszelepek ellátását, egyedi tervezésű számítógépes programvezérléssel egy gyönyörű koreográfiát hozva létre. A vízsugarak a sokác zenével szinkronban mozogtak, piros, lila, sárga, kék, zöld, fehér, narancssárga színekkel megvilágítva.

Folyékony tűzijáték, vízjáték, vizivarázs külföldön számos néven vált ismertté. Itt a Pyro-Fókusz Kft. biztosította nekünk a csodát!

   

Mikor mindenki magához tért a gyönyörű látottaktól és hallottaktól, kezdetét vette az utcabál. A zenét a már korábban a színpadon hangolt 5 fős fiú csapat a Zabavna Industrija horvát zenekar szolgáltatta. Pár szó az együttesről: A zenekar 2008-ban Budapesten, a Horvát Gimnáziumban alakult.

Tagjai kivétel nélkül a délszláv zene szeretői és nyelvek beszélői. Délszláv zenei repertoárjuk szerb, horvát, bunyevác, sokác, bosnyák, macedón népdalokból és műdalokból áll. Céljuk rendezvényünkkel összhangban a délszláv zene megszerettetése és a hagyományok megőrzése. Az utcabál hajnalig tartott. Nagyon jó és családias hangulatban telt.