Készülj az anyaságra! - anyai örömök és viszontagságok bemutatása - Beremend

  1. Szakmai programhoz való kapcsolódás:

A tapasztalatlanabb anyukáknak kíván segítséget nyújtani a program, azonban terveink szerint a több gyerekes anyukák előtt is nyitott a program, mert ez egy újabb közösségi csatorna, amely színesítheti a település közösségi életét, miközben a fiatalabb anyukák választ kaphatnak kérdéseikre, és a megfelelő információk birtokába juthatnak. Lehetőséget biztosítunk a szülőknek elsősorban az édesanyáknak arra is, hogy a gyermekükkel közösen kulturált szabadidős programon vehessenek részt.  A program hozzájáruljon a családon belüli minőségi kommunikáció megteremtéséhez és fenntartásának elősegítéséhez. Mindez különösen fontos a hátrányos helyzetű családok esetében, akiknek egyáltalán nincs lehetőségük ilyen jenlegű programokon részt venni. Ebben kíván segítséget nyújtani ez a projekt.

  1. Anyai örömök és viszontagságok:

Előadó: Dr. Varró Horváth Dia klinikai gyermek-szak pszichológus

Időtartam:16:00-17:00

Az első témánál mindenképp szerettem volna bevonni a helyi védőnőt, mert így, aki még nem találkozott a doktornővel az is könnyebben feloldódik. A védőnő segített abban, hogy a településen minden leendő vagy már szülőhöz eljusson ennek a programnak lehetősége a szakmai segítségnyújtás.

Az előadáson elhangzott, hogy mik általában az első reakciók, amik érik, az édesanyákat mikor megtudják, hogy babát várnak, de az sem szégyellni való, ha esetleg nem azt a felhőtlen örömöt érezzük. Természetes az aggódás, vagy akár a pánik. Vannak különböző szakirodalmak erre a témára, de a legfontosabb a kommunikáció. Merjük elmondani akár a párunknak vagy közeli hozzátartozónak, ettől még nem leszünk rossz szülők. A doktornő kérte, ha menetközben van kérdés, akkor nyugodtan tegyék föl. Így egy kötetlenebb hangulatú beszélgetés vette kezdetét.

  1. Mindennapok a babával:

Előadó: Dr. Varró Horváth Dia

Időtartam:17:00-18:00

Ebben a témában is többször elhangzott, hogy mi van, ha én már nagyon fáradtnak érzem magam és közel sem vagyok olyan fitt, mint ahogy azt a tévében interneten látjuk? Hogyan lehet mindenkinek megfelelni, babának, férjnek, családnak? Olyan elvárásoknak nem lehet megfelelni, ami erőnkön felüli. A baba az nem csak a milyenk és nem csak a mi felelősségünk, párunkat ugyan úgy be kell vonni a babával való feladatokban. És a család részéről nem az a segítség, ha helyettünk elmosogatnak vagy takarítanak, hanem ha vigyáznak a kicsire, míg mi ezeket a dolgokat elvégezzük, mert egy idő után már ez is nagyon jól ki tud kapcsolni minket és újult, friss energiával feltöltve tudunk a babára koncentrálni. 

  1.  

Időtartam:18:00-18:30

Nagyon sok volt a kérdés így egy kis szünetett tartottunk, amikor is sajtos kiflivel és üdítővel kínáltuk a résztvevőket.

  1. Kerekasztal beszélgetés:

Dr. Varró Horváth Diával és a helyi védőnővel, Auth Szilviával

Időtartam:18:30-20:00

Ennél a résznél már egy clubhangulat alakult, nemcsak a doktornő válaszaira voltak kíváncsiak, de egymást is meghallgatták az anyukák, és egymástól is kérdeztek. Az ismét nagyon pozitív volt számomra, mert kezdetét vette egy esetleges édesanya club létrehozása. Voltak olyan anyukák, akik nem akartak ott mindenki előtt kérdezni a doktornőtől, így félrehívták és négyszemközt kérdeztek.

Nagy sok jó tanácsot kaptak és azok, akik esetleg bizonytalanok voltak abban, hogy jó szülők-e vagy sem erre a doktornő egy kérdéssel válaszolt: „Mit jelent jó szülőnek lenni?” Ez ismét elindított egy beszélgetést, és mindenki elkezdte sorolni, hogy szerinte mitől jó egy jó szülő.