Készülj az anyaságra! - anyai örömök és viszontagságok bemutatása - Matty

Az esemény a tapasztalatlanabb anyukák és várandósok számára kívánt elsősorban segítséget nyújtani. A meghívott előadók széleskörű tapasztalatokkal rendelkeznek az anyasággal kapcsolatos témákban, így a megjelentek választ kaphattak a felmerülő kérdésekre. A programok során a többgyermekes anyukák is megoszthatták tapasztalataikat, és ők is új ismeretekhez juthattak. A Mocorgó foglalkozás célja, hogy anyukák és gyermekek közösen kulturális programon vehessenek részt, mondókákat, verseket tanuljanak együtt, ha anyagi helyzetük miatt amúgy nincs is erre lehetőségük a mindennapokban. Az előadások alatt a gyermekek számára játszóház volt, hogy az anyukák nyugodtan tudjanak az előadás során az elhangzottakra és kérdéseikre koncentrálni.

 

 2.) Az esemény a Polgármester Asszony köszöntője után, Pálné Gudmon Erika előadásaival kezdődött. A gyerekek már az előadások előtt elfoglalták a játszóházat, ahol saját kezűleg készített különböző fajátékokkal tudtak játszani mind a kisebb, mind pedig a nagyobb korosztály. Erika Siklóson is szoptatási tanácsadóként támogató csoportokat szervez évek óta, és legfőbb tevékenységi körébe a várandós és kisgyermekek támogatása tartozik. Mivel messziről költözött ide pár éve, kisgyermekes anyukaként, így pontosan tudja, hogy a kézzel fogható segítség mellett mekkora szerepe van a lelki támogatásnak is. Rendszeresen tart kisgyermekes anyukáknak találkozót, mert a saját tapasztalatok megosztását nagyon fontosnak tartja.

Az esemény első pontjaként a szoptatással kapcsolatos tévhiteket próbálta eloszlatni, rengeteg szórólapot és kiadványt hozott a kismamáknak és anyukáknak. Minden anyukát biztatott arra, hogy bár, van olyan eset, amikor az anyukának áldozatokat kell hozni, de minden anyuka képes arra, hogy anyatejjel táplálja a gyermekét. Hangsúlyozta, hogy mennyi betegségtől megvéd az anyatejes táplálás és mennyi előnnyel jár a tápszereshez képest. Az anyukák egyénileg is kérdezhettek Erikától, ha nem akarták problémájukat a többi anyuka elé tárni. Viszont a legtöbben szívesen osztották meg a saját tapasztalataikat a kezdő anyukákkal.

Egy kis szünet után, a második előadás során főként az anyaság során a női testben történő változásokról volt szó. Erika saját tapasztalatai miatt indult el azon az úton, hogy rekreációs sportoktató lett. Szülés után nála is felmerültek derékproblémák, aminek oka a legtöbb nőnél előforduló szétnyílt hasizom volt. Hangsúlyozta, hogy már a terhesség előtt is nagyon fontos, hogy a nők a tartó és gátizmaikat ne hanyagolják el és erősítsék, hiszen ez által maga a szülés és az utána következő regenerálódás is könnyebb lesz. Mutatott a nőknek otthon, akár egy széken is könnyen elvégezhető tornamozdulatokat, megmutatta, hogy akár napi 10 perces időráfordítással is lehet tenni azért, hogy a végbemenő változásokat könnyen tudja követni a női test. A szétnyílt hasizmot ábrákkal is illusztrálta, elmondta, hogy speciális tornával műtét nélkül is rövid időn belül helyreállítható. Külön kiemelte a gátizmok erősítésének fontosságát. Bár a legtöbb nő szégyell erről beszélni, ez nem csak a terhesség során, hanem idősebb korban is fontos, hogy megelőzzék az inkontinenciát.

Második előadónk, Fekete Andrea, régóta védőnő a faluban. Rengeteg tapasztalata van, sok anyukával áll személyes kapcsolatban. A helyiek láthatóan bizalommal közelednek felé. Andrea témája a kisgyermekek és csecsemők számára nyújtott elsősegély oktatás volt. Egy csecsemő és egy felnőtt oktató babával, felszerelt elsősegély dobozzal érkezett. Kérésére beszereztünk 2 db Elsősegélynyújtási ismeretek című gyermeknek szóló könyvet. Az előadás után a téma iránt érdeklődő gyerekekkel is próbálta a legalapvetőbb ismereteket átbeszélni, bár erre a játszóház miatt, csak kevés gyerek koncentrált igazán. Nekünk felnőtteknek bemutatta a kisgyerekek kapcsán leggyakrabban előforduló balesetek ellátásának módját, mi a teendőnk egy horzsolás, vágás, égés esetén. Átbeszéltük, hogy nagyobb sérülés esetén hol kell elzárni a fő ereket, hogy ne vérezzen el valaki. A babákon bemutatta az újraélesztést. Elmondta, hogy mi a különbség csecsemő, óvodáskorú és felnőtt esetén az újra élesztés módja között. Az előadás végeztével, akinek kedve volt, az kipróbálhatta az újraélesztés helyes technikáját. Több anyuka és nagymama is vállalkozó kedvű volt, hiszen sosem lehet tudni, hogy mikor szorul bárki segítségre. Az utolsó program egy, a Mocorgó Játszóház vezetője által tartott egy órás kis foglalkozás volt anyukáknak és gyermekeknek 5-6 éves korig. Kicsiknek ölbeli játékokat mutatott, nagyobb gyermekekkel pedig körjátékokat játszottak. Az esemény során a kisgyermekes anyukák számára textilpelenkát és nedves törlőkendőt osztottunk szemléltető jelleggel, a nagyobb gyermekek pedig homokozó játékokat kaptak, hogy játszhassanak, míg a szülők az előadást hallgatják. Az ebéd és a játszóház alatt Jovánovics Szilveszter szolgáltatott zenét a megjelenteknek.