Munkaerőbázis feljelesztés - képességfejlesztő programsorozat keretében - Matty

A program a Polgármester Asszony nyitóbeszédével indult. Elmondta, hogy a faluban milyen magas a regisztrált munkanélküliek száma. 9 fő pedig a közmunkaprogramban dolgozik, ami fizetést ad, viszont ez még mindig nagyon kevés összeg ahhoz, hogy emelkedjen az életszínvonal. Lényegében ők is potenciális álláskeresők, viszont az elszigetelt lakókörnyezet, a rossz közlekedés miatt rákényszerülnek a közmunkára.

Első előadónk Péteri Barbara, aki közgazdász végzettséggel rendelkezik, és a Siklósi Polgármesteri Hivatal dolgozója. Barbara a Statisztikai Hivatal adatai alapján bemutatta először országosan, majd a megyére vetítve az aktuális munkaerőpiaci körképet. Baranya megye az utolsók között szerepel az elérhető munkahelyek számát tekintve. Nagyon magas a regisztrált munkanélküliek száma. Maga Siklósi és a Sellyei Járás vezeti az élvonalat. Ennek egyik fő oka az elszigetelt környezet, a rossz közlekedés és az alacsony iskolázottság. Sokan mezőgazdasággal foglalkoznak őstermelőként, így inkább az idénymunkásokat keresik. Nagyobb munkaadók, cégek inkább Pécsre, Bólyra, Mohácsra korlátozódnak. Mivel általában ezek betanított munkák, nem igényel magasabb, speciális iskolai végzettséget viszont a munkavállalók számára ezek a munkahelyek is csak saját buszjárat indításával nyílnak meg, hiszen a faluban egy nap csak 4-szer buszjárat, az utolsó negyed 5kor. A másik probléma, hogy hiányzik a megfelelő iskolai végzettség. Barbara elmondta, hogy a munkaügyi központokban minden álláskeresőnek egy OKJ-s tanfolyamot ingyenesen biztosít az állam, ha sikeres vizsgát tesz valaki. Ez remek lehetőség arra, hogy a piaci igényeknek megfelelően tovább kepézzük magunkat. Több helyen indítottak különböző pályázatokból alapszintű nyelv és informatikai tanfolyamokat. Mindenképpen arra ösztönözte a megjelenteket, hogy ezeket a lehetőségeket ne hagyják veszni, éljenek velük, hiszen ezek az apró tanfolyamok is sokat számíthatnak egy állás megpályázásakor.

A következő előadást Lupek Éva tartotta. Éva édesapja 20 éve alapította családi vállalkozásukat, akkor még egyéni vállalkozásként. Ma már Bt-ként működnek. Éva ismertette az egyéni vállalkozás előnyeit, hogy milyen egyszerűen, minimális befektetéssel lehet vállalkozást alapítani. Ebből következik, hogy Magyarországon a statisztikák alapján az egyéni vállalkozások alapítása a társas vállalkozásokkal szemben első helyre került. Az emberek bátrabban vágnak bele egy kisebb vállalkozásba, hiszem az egyéni vállalkozást szüneteltetni is lehet, ha esetlegesen nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Részletesen bemutatta az alapítás lépéseit. Elmondta, hogy a kormányablaknál kell ügyfélkaput nyitni, majd egy elektronikus űrlapot kell kitölteni. Ismertette az alapvető adózási ismereteket, a kisadózóként való vállalkozást. Nem feltétlenül kell könyvelőt alkalmazni, ami még inkább gazdaságossá teszi ezt a vállalkozási formát. Beszélt a vállalkozás működése során fellépő legfontosabb kérdésekről, úgy, mint vállalkozói igazolvány, képesítéshez kötött tevékenységek, bélyegző készítése, EV nyilvántartása, számlaadási kötelezettség. Éva meggyőzte a megjelent álláskeresőket, hogy egy jó ötlettel érdemes belevágni egyéni vállalkozás létrehozásába, hiszen nincs szükség nagyobb anyagi befektetésre. Több példát is hozott, a környékbeli falvakban többen próbálkoznak pl. tejtermék vagy sajtok, levendulás termékek előállításával, de nagyon keresettek pl. kisebb munkákat is elvállaló vízvezeték-szerelő vagy villanyszerelő egyéni vállalkozók, akik kisadózóként, minimális adózás mellett akár egy családot fenntartó bevételt tudnak elérni.

A program utolsó pontjaként környékbeli vállalkozókat hívtunk meg. A siklósi City Café egyik tulajdonosa, Reitz Ádám felvázolta a helyi vendéglátás helyzetét, ezen a területen is inkább az idénymunka jellemző, hiszen a turizmus inkább nyáron hozza ide a látogatókat, olyankor a nagyobb forgalom több bevételt hoz és munkaerőre is nagyobb szükség van. Általánosságban elmondható, hogy a felszolgáló és a szakács is hiányszakma. Hiába van Siklóson szakmunkás képző iskola, a frissen végzett vendéglátós tanulók többsége külföldön próbál szerencsét.

A falubeli vízvezetékszerelő felesége, Patainé Molnár Edit elmondta, hogy a férje nagyon leterhelt, rengeteg munka van, viszont egy éve szakembert nem találnak, akit fel tudnának venni a céghez. Fiával együtt dolgoznak, viszont így a nagyobb volumenű munkákra nem tudnak pályázni. Segédmunkások felvételére viszont mindig van lehetőség.

Meghívtuk még Daczó Zoltán, helyi erdészt, aki folyamatosan biztosít alkalmi munkát a falubelieknek. Viszont az esős idő miatt beragadtak a munkagépei, és az utolsó pillanatban lemondta a találkozót. Telefonon tájékoztatta a Polgármester Asszonyt, hogy az ő szakterületén folyamatos, állandóan bejelentett munkavállalókra nincsen szükség. A facsemeték termelését alkalmi munkavállalók bevonásával végzi, hiszen időszakosan elvégzendő feladatok vannak, ezek is inkább fizikai megterheléssel járó feladatok, amit sokan nem szívesen végeznek (pl. kapálás, ritkítás), így neki is évről-évre nehezebb munkaerőt találni a fiatalabb korosztály közt.